Skip to main content

Żylaki to zmienione chorobowo, poszerzone i wydłużone żyły powierzchniowe, które w znacznym stopniu zaburzają prawidłowy przepływ krwi.

Spis treści:

Jak powstają żylaki?

W niewydolnych żyłach, których ściany i zastawki tracą swą elastyczność, wskutek np. braku odpowiedniej ilości ruchu, dochodzi do utraty sprawnego przepływu krwi w kierunku serca. Cofająca się i zalegająca w naczyniach krew oraz rosnące ciśnienie zaczynają rozpychać żyły, co prowadzi do powstawania stałych zmian w naczyniach, które przybierają kształt wężowatych, podskórnych uwypukleń. Żylaki w początkowym stadium są miękkie i niebolesne. Z czasem mogą rozwijać się w ich okolicy stany zapalne żył i samych żylaków, a nawet powstawać skrzepliny.

Kiedy udać się do lekarza?

Choć początkowe objawy związane z niewydolnością żylną zdają się być błahe, to powinny wzbudzić naszą czujność. Już samo drętwienie i obrzęki nóg mogą stać się na tyle uciążliwe, że warto zgłosić się z nimi do lekarza. Tym bardziej powinniśmy się udać na konsultację do specjalisty, kiedy zaczniemy dostrzegać, tuż pod powierzchnią skóry nóg, drobne zmiany naczyniowe takie jak „pajączki”, przebarwienia, czy małe żylaki. Wczesna diagnostyka może pomóc w zahamowaniu rozwoju choroby i zmniejszyć inwazyjność zbiegów naczyniowych w późniejszym czasie. Należy pamiętać, że w sytuacji kiedy mamy do czynienia z widocznymi, znacznymi zmianami tylko lekarz może ocenić stopień zaawansowania choroby i dobrać odpowiedni dla nas sposób leczenia.

Polecane:  Flebolog, angiolog, chirurg naczyniowy, którego wybrać lekarza od żył i żylaków?

Jak powstają żylaki

Jak wygląda diagnostyka?

Jednym z najistotniejszych badań w diagnostyce chorób naczyniowych jest badanie dopplerowskie. Jest to technika ultrasonograficzna z oceną przepływów w naczyniach krwionośnych. W przypadku diagnostyki żylaków kończyn dolnych badanie to pozwala wykryć nawet najdrobniejsze schorzenia układu żylnego, które może być podstawową przyczyną powstawania schorzenia. Wyniki badania dopplerowskiego są decydujące w podjęciu decyzji o sposobie i rodzaju leczenia.

Diagnostyka żylaków
Leczenie żylaków

W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosowane są różne metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków.

Metody zachowawcze (wystarczające na początkowym etapie choroby):

  • zmiana trybu życia – w tym m.in. wprowadzenie ćwiczeń fizycznych i zmiana nawyków żywieniowych
  • terapia uciskowa – noszenie opasek, pończoch i rajstop uciskowych o różnym stopniu ucisku
  • masaż pneumatyczny – wykonywany przy użyciu specjalnych nadmuchiwanych mankietów
  • leczenie farmakologiczne – przy użyciu preparatów zawierających m.in. diosminę, rutynę czy hesperydynę

Dobór sposobu leczenia zależy od lekarza prowadzącego, który w przypadku rozwoju choroby może zastosować inne metody leczenia, leczenie zabiegowe (np. małoinwazyjną skleroterapię lub leczenie chirurgiczne). Jeśli zostajemy skierowani na operację, oznacza to, że w naszym przypadku będzie to najskuteczniejsza forma terapii. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że żylaki to jedynie objaw i ich usunięcie nie zlikwiduje przyczyn choroby. Dlatego należy nadal dbać o nogi i stosować odpowiednie metody zachowawcze.

Linia produktów Diosminex

Diosminex

Tabletki powlekane

500mg

Dowiedz się więcej

Diosminex Max

Tabletki powlekane

1000mg

Dowiedz się więcej
Polecane:  Zapalenie żył – przyczyny, objawy i leczenie