Skip to main content

- POZNAJ DIOSMINEX -

Pytania i odpowiedzi

Jakie objawy świadczą o tym, że powinniśmy zacząć stosować Diosminex? Jak rozpoznać pierwsze oznaki tworzenia się żylaków?

Dolegliwości związane z niewydolnością żył rozwijają się wolno, jednak nie bezobjawowo. Chorobę zwiastować mogą:

  • nasilające się w godzinach wieczornych obrzęki kończyn dolnych
  • uczucie ciężkości nóg
  • ból i pieczenie kończyn.

Pierwsze objawy to: pajączki, małe żylaki , uczucie ciężkości nóg , opuchnięcia nóg, w tym opuchnięcia wokół kostek, ból nóg.

Dlaczego problem dotyczy w większej mierze kobiet niż mężczyzn?

Problem niewydolności żylnej dotyczy prawie połowy pełnoletnich kobiet i około 1/3 mężczyzn. Większa częstość występowania niewydolności żylnej u kobiet jest spowodowana większą ilością czynników ryzyka PNŻ, takich jak np.: przebyte ciąże, przyjmowanie leków hormonalnych, nadwaga, opalanie na słońcu, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej (praca biurowa), noszenie obuwia na wysokim obcasie.

Czy można w trakcie ciąży stosować tabletki? W jakim czasie po urodzeniu dziecka można zacząć przyjmować Diosminex? Co można polecić kobietom, którym utworzyły się żylaki w trakcie ciąży?

Leku Diosminex nie można stosować w ciąży ani podczas karmienia piersią.
W okresie trwania ciąży nie zaleca się przyjmowania produktu. Także w trakcie okresu karmienia piersią należy zrezygnować ze stosowania Diosminexu, z uwagi na brak danych dotyczących przenikania diosminy do mleka kobiet karmiących.
Lek można zacząć stosować po zakończeniu karmienia.

Co wyróżnia Diosminex spośród innych leków na objawy PNŻ?

Lek Diosminex zawiera zmikronizowaną diosminę. Stosowanie diosminy zmikronizowanej, czyli takiej o istotnie zmniejszonych cząsteczkach, przynosi najlepsze efekty lecznicze, dzięki skuteczniejszemu przyswajaniu substancji czynnej. Diosmina, w takiej formie, wchłania się z przewodu pokarmowego w ok. 60 proc., a ta sama substancja, nie poddana takiemu procesowi zaledwie w 20–30 proc.
Diosminex zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia krwionośne. Poprawia przepływ limfy. Wpływa na mikrokrążenie, zmniejsza przepuszczalność małych naczyń krwionośnych i zastój w mikrokrążeniu. Zmniejsza również podatność na pękanie małych naczyń krwionośnych. Dzięki temu zmniejsza obrzęki, ból, uczucie ciężkości nóg, zapobiega pękaniu małych naczyń krwionośnych.
Diosminex dostępny jest w postaci wysokiej jakości powlekanych tabletek, dzięki temu łatwiejszych do połknięcia.
Diosminex jest lekiem dostępnym bez recepty, o skuteczności potwierdzonej w badaniach klinicznych na Polskich pacjentach.

Co to jest diosmina i jakie ma właściwości i działanie?

Diosmina to naturalny biflawonoid izolowany z owoców cytrusowych (miąższu, skórek i pestek) i roślin z rodziny rutowatych (np. trędownik bulwiasty). Może też być pozyskiwana syntetycznie.

To substancja o szerokim spektrum działania

  • ma właściwości przeciwobrzękowe, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, wzmacnia napięcie ścian żył, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, działa przeciwzapalnie
  • zwiększa drenaż limfatyczny, nasilając przepływ limfy. Dzięki temu zmniejsza obrzęki, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, pieczenie, dokuczliwy świąd i nocne kurcze.
  • korzystnie wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych
  • przyśpiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach

Czy to jest "lek" czy "suplement"?

Diosminex jest lekiem dostępnym bez recepty, o skuteczności potwierdzonej w badaniach klinicznych na Polskich pacjentach.

Który wariant leku wybrać: Diosminex czy Diosminex Max?

Diosminex 500mg zalecany jest pacjentom u których objawy PNŻ zaostrzają się wieczorem i w nocy, np. ból i dokuczliwe kurcze łydek. Ponadto rekomenduje się pacjentom z chronicznymi objawami przewlekłej niewydolności żylnej, gdyż stosowanie leku 2 x 1 tabletka na dobę ( rano i wieczorem) zapewnia ochronę i działanie leku przez całą dobę -24h.
Diosminex 500mg, z racji na mniejszą tabletkę, może też być preferowany przez osoby, które mają trudności z połykaniem tabletek. Warto podkreślić, że zarówno Diosminex jak i Diosminex Max mają wysokiej jakości powlekane tabletki, dzięki temu są łatwiejsze do połknięcia.
Diosminex MAX 1000mg rekomendowany jest pacjentom odczuwającym objawy intensywnie, co może nasilać np. praca w pozycji stojącej przez cały dzień oraz ceniących sobie wygodę stosowania tylko 1 tabletki na dobę, chcących przyjmować jak najmniej tabletek, np. gdy przyjmują też inne leki.

Co to znaczy, że Diosminex zmniejsza przepuszczalność włośniczek?

Włośniczki to najmniejsze naczynia krwionośne – Diosminex wpływa na mikrokrążenie, uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza okołonaczyniowe stany zapalne, zastój w mikrokrążeniu. Zmniejsza przez to podatność na pękanie małych naczyń krwionośnych i powstawanie obrzęków.

Przeciwskazania do stosowania leku Diosminex?

Diosminex jest lekiem dobrze tolerowanym o wysokim profilu bezpieczeństwa.
Nie należy go stosować u osób z nadwrażliwością na diosminę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Przeciwskazaniem jest również ciąża i laktacja.

W jaki sposób można zapobiegać żylakom?

  • unikaj długotrwałego siedzenia i stania
  • ogranicz gorące kąpiele w wannie
  • kontroluj masę ciała
  • noś obuwie na płaskim obcasie
  • unikaj opalania
  • odpoczywaj z uniesionymi nogami
  • bądź aktywny

Co zwiększa ryzyko powstawania żylaków?

Niektóre czynniki ryzyka powstawania żylaków i przewlekłej niewydolności żylnej:

  • Skłonność o podłożu genetycznym –obserwuje się znacznie wyższą zachorowalność u osób, których najbliżsi krewni cierpieli na te schorzenia
  • Wiek – prawdopodobieństwo wystąpienia zarówno przewlekłej niewydolności żylnej, jak i żylaków wzrasta wraz z wiekiem. Związane jest to m.in. z włóknieniem i osłabieniem żył, które szybciej się rozszerzają
  • Nadwaga i otyłość znacznie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, ze względu na ogólny negatywny wpływ na zaburzenia krążenia oraz zwiększone obciążenie dla kończyn dolnych
  • Płeć – znacznie częściej żylaki powstają u kobiet niż u mężczyzn
  • Wzrost – żylaki częściej występują u osób wysokich
  • Siedząca bądź stojąca praca w bezpośredni sposób prowadzi do zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych, tym samym do wzrostu ciśnienia żylnego
  • Palenie papierosów bardzo negatywnie wpływa na stan naczyń krwionośnych ogólnie
  • Leczenie hormonalne, w tym także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych podnosi ryzyko wystąpienia żylaków
  • Brak aktywności fizycznej, który może być związany zarówno ze statyczną pracą w pozycji siedzącej lub stojącej, jak również generalnie siedzącym trybem życia pozbawionym chociaż podstawowej dawki ruchu uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi żylnej w nogach
  • Nieprawidłowa dieta, która jest uboga w witaminy i składniki mineralne (m.in. wapń, magnez, sód, potas czy żelazo) może mieć bardzo niekorzystny wpływ na cały organizm, w tym również na układ krążenia. Szczególnie niebezpieczne jest nadużywanie soli, która wpływa na zatrzymanie wody w organizmie i podnoszenie ciśnienia krwi
  • Ciąża i poród – choć znacznie podnoszą ryzyko występowania niewydolności żylnej i żylaków, co związane jest zarówno ze spadkiem wydolności krążenia, jak również różnymi uciskami powstającymi wraz z różnymi zmianami w budowie ciała kobiety, to jeśli powstają zazwyczaj ustępują w krótkim czasie po zakończeniu ciąży. Zwiększają jednak prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków w starszym wieku
  • Przewlekłe zaparcia mogą prowadzić do zwiększonego ciśnienia w żyłach na skutek utrudnionego odpływu
  • Niewygodne obuwie nadmiernie uciskające stopę lub okolice kostki, czy zbyt wysoki obcas bardzo niekorzystnie wpływają na swobodny przepływ krwi żylnej)

Jakie dolegliwości PNŻ są najczęściej odczuwane i dokuczliwe? Kto jest bardziej narażony na występowanie żylaków?

Przewlekłe choroby żył kończyn dolnych to jedne z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń układu naczyniowego. Dolegliwości potencjalnie związane z występowaniem niewydolności układu żylnego zgłasza 62% osób dorosłych. Znacznie częściej kobiety – aż 70% pań zgłasza uczucie ciężkości i zmęczenia w zakresie podudzi. Wśród mężczyzn tego rodzaju dolegliwości podaje 54%.

Żylaki rozwijają się 4-krotnie częściej u kobiet. Do ich rozwoju predysponują:

  • stojący lub siedzący charakter pracy,
  • mała aktywność ruchowa,
  • przebyte ciąże,
  • otyłość,
  • leki hormonalne,
  • palenie papierosów,
  • zakrzepice żylne.

Niewydolność żylna jest chorobą dziedziczną — ryzyko zachorowania jest większe u osób, u których choć jedno z rodziców miało żylaki.

 

najczęstrze dolegliwości nóg

Badanie pt. „Kategoria preparatów przeciwżylakowych” przeprowadzone przez Ipsos Marketing dla firmy Valeant, kwiecień 2017 r., N= 606 kobiet w wieku 35+

Jak dawkuje się Diosminex?

Zalecana dzienna dawka terapeutyczna diosminy, czyli substancji aktywnej leku Diosminex to 1000 mg na dobę, podczas posiłków. Można przyjmować ją w jednej tabletce zawierającej 1000mg diosminy raz dziennie (najlepiej rano) lub dwa razy dziennie (rano i wieczorem) w dawce 500mg.
Diosminex Max x 1000mg – wystarczy 1 tabletka dziennie.
Diosminex 500mg – stosowanie rano i wieczorem (2 tabletki) zapewnia działanie leku przez 24h.
W przypadku zaostrzenia dolegliwości ze strony żylaków odbytu dawka wynosi 3000 mg na dobę przez 4 dni, następnie 2000 mg na dobę przez kolejne 3 dni. Do tej pory nie zgłoszono żadnych przypadków przedawkowania. W razie przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Jakie można stosować metody zachowawcze leczenia żylaków?

Metody zachowawcze (wystarczające w początkowym etapie choroby):

  • zmiana trybu życia – w tym m.in. wprowadzenie ćwiczeń fizycznych i zmiana nawyków żywieniowych
  • terapia uciskowa – noszenie opasek, pończoch i rajstop uciskowych o różnym stopniu ucisku
  • masaż pneumatyczny – wykonywany przy użyciu specjalnych nadmuchiwanych mankietów
  • leczenie farmakologiczne – przy użyciu preparatów zawierających m.in. diosminę

Dobór sposobu leczenia zależy od lekarza prowadzącego, który w przypadku rozwoju choroby może zastosować inne metody leczenia, leczenie zabiegowe (np. małoinwazyjną skleroterapię lub leczenie chirurgiczne). Jeśli zostajemy skierowani na operację, oznacza to, że w naszym przypadku będzie to najskuteczniejsza forma terapii. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że żylaki to jedynie objaw i ich usunięcie nie zlikwiduje przyczyn choroby. Dlatego należy nadal dbać o nogi i stosować odpowiednie metody zachowawcze.

W przypadku zaburzeń krążenia żylnego w kończynach dolnych, działanie terapeutyczne leku Diosminex można zwiększyć poprzez odpowiedni tryb życia:

  • unikanie ekspozycji słonecznej,
  • unikanie przebywania w pozycji stojącej przez dłuższy czas,
  • utrzymanie odpowiedniego ciężaru ciała,
  • noszenie specjalnych pończoch.

Czy można stosować Diosminex po operacji żylaków? Czy po operacji może powrócić problem żylaków?

Leczenie chirurgiczne przeprowadzone nawet w wyspecjalizowanym ośrodku związane jest jednak z pewnym procentem niepowodzeń w postaci nawrotu żylaków (ok. 30% operowanych chorych). Przy stwierdzonej niewydolności żylnej można stosować Diosminex, także po operacji, gdyż:

  • przyśpiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach
  • poprawia napięcie ścian naczyń żylnych
  • wzmacnia naczynia krwionośne
  • zmniejsza podatność małych naczyń krwionośnych na pękanie
  • zmniejsza obrzęki

Diosminex - co to za lek?

Diosminex to lek wskazany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej u osób dorosłych, jak:

  • żylaki kończyn dolnych,
  • owrzodzenia żylne,
  • teleangiektazje (tzw. Pajączki) i żylaki/żyły siatkowate,
  • uczucie ciężkości, zmęczenia, dyskomfortu lub niespokojnych nóg,
  • ból lub uczucie pieczenia nóg,
  • uczucie zimnych nóg,
  • nocne skurcze nóg,
  • obrzęki kończyn dolnych,
  • świąd, parestezje (mrowienie), zaczerwienienie (rumień) lub zasinienie skóry.

Diosminex jest także wskazany w leczeniu nasilonych dolegliwości związanych z żylakami odbytu u osób dorosłych.

Jak długo stosować lek Diosminex?

Leczenie objawów przewlekłej niewydolności żylnej powinno trwać przez co najmniej 4-5 tygodni

Objawowe leczenie w nasileniu dolegliwości związanych z żylakami odbytu:
W przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu zalecana dawka wynosi 3 tabletki na dobę przez pierwsze 4 dni, a następnie 2 tabletki na dobę przez kolejne 3 dni.
Leczenie powinno być krótkotwałe. Jeżeli objawy szybko nie ustępują, należy wykonać badanie proktologiczne i leczenie dostosować do jego wyniku.

Jak stosować lek Diosminex?

W przypadku leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej, zalecana dawka to 2 tabletki na dobę, po jednej tabletce rano i wieczorem. W przypadku objawowego leczenia w nasileniu dolegliwości związanych z żylakami odbytu, dawka wynosi 6 tabletek na dobę przez pierwsze 4 dni, a następnie 4 tabletki na dobę przez kolejne trzy dni. Diosminex należy przyjmować doustnie podczas posiłków.

Diosminex - jak działa lek?

Lek Diosminex zwiększa napięcie żylne i działa ochronnie na naczynia. Na poziomie naczyń żylnych zmniejsza rozszerzalność żył oraz zastój żylny. Na poziomie mikrokrążenia zmniejsza przepuszczalność włośniczek i zwiększa ich opór.

Czy lek Diosminex jest na receptę?

Nie, lek Diosminex nie jest na receptę.

Czy można stosować Diosminex z alkoholem?

Nie ma wystarczających informacji, które wskazywałyby na występowanie interakcji pomiędzy lekiem Diosminex a alkoholem.

Diosminex - działanie uboczne?

Po zastosowaniu leku Diosminex mogą wystąpić następujące działania niepożądane: biegunka, niestrawność, nudności, wymioty, zawroty głowy, ból głowy, złe samopoczucie, wysypka, świąd, pokrzywka z częstością rzadko (więcej niż u 1 na 10 000 osób, ale mniej niż u 1 na 1000 osób) oraz bezsenność – częstość występowania jest nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Jak długo stosować lek Diosminex Max?

Leczenie powinno trwać przez co najmniej 4-5 tygodni.

Gdzie zgłosić działanie uboczne leku?

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: + 48 22 49 21 309, strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. (Podmiot odpowiedzialny: Bausch Health Ireland Limited, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3, Irlandia). Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przyjmować Diosminex i Diosminex Max?

Dla Diosminex zalecana dawka to 2 tabletki na dobę, po jednej rano i wieczorem podczas posiłków. Zaostrzenie dolegliwości dotyczących żylaków odbytu: 6 tabletek na dobę przez pierwsze 4 dni, a następnie 4 tabletki na dobę przez kolejne 3 dni. Nie stosować większej dawki leku niż zalecana.

Dla Diosminex Max zalecana dawka to 1 tabletka raz na dobę podczas posiłku. Leczenie powinno trwać przez co najmniej 4-5 tygodni. W przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu zalecana dawka wynosi 3 tabletki na dobę przez pierwsze 4 dni, a następnie 2 tabletki na dobę przez kolejne 3 dni. Leczenie powinno być krótkotwałe. Jeżeli objawy szybko nie ustępują, należy wykonać badanie proktologiczne i leczenie dostosować do jego wyniku.

Czy można stosować Diosminex na hemoroidy?

Tak, lek Diosminex jest wskazany w leczeniu nasilonych dolegliwości związanych z hemoroidami – żylakami odbytu u osób dorosłych.

Jak przechowywać lek Diosminex?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25C.

Baner "Nic nie zatrzyma mnie"