Wszystko, co musisz wiedzieć o zakrzepicy żył głębokich
Zakrzepica żył głębokich objawia się bólem, obrzękiem i zapaleniem żył. Dowiedz się, jak zdiagnozować, leczyć i zapobiegać tej groźnej chorobie.
Zakrzepica żył głębokich objawia się bólem, obrzękiem i zapaleniem żył. Dowiedz się, jak zdiagnozować, leczyć i zapobiegać tej groźnej chorobie.
Stan zapalny żył powierzchniowych i głębokich to poważna choroba, która może rozwijać się niepostrzeżenie. Poznaj jej objawy i przyczyny oraz dowiedz się, jak ją leczyć.
Obrzęk kostek i opuchnięte stopy mogą mieć wiele przyczyn. Dowiedz się, dlaczego stopy puchną i poznaj sposoby, jak sobie z tym radzić.
Żyły to element układu sercowo-naczyniowego, który odpowiada za przepływ krwi pozbawionej tlenu. Jakie są funkcje i jak wygląda budowa tych naczyń krwionośnych?
Obrzęk nóg u starszej osoby to częsty objaw, który może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Dowiedz się, co go powoduje i jak leczyć opuchnięte nogi.
Co powoduje opuchnięte kostki i puchnięcie nóg w podróży? Dowiedz się jak temu zapobiec podczas podróży samolotem czy pociągiem.
Owrzodzenia żylne podudzi są chorobą przewlekłą, która często przebiega z licznymi nawrotami. Leczenie jest długie i żmudne, w dodatku nie zawsze daje oczekiwane efekty. Ponad 80% przypadków to owrzodzenia na tle niewydolności żylnej1.
Owrzodzenie żylne to płytka rana na skórze będąca powikłaniem przewlekłej choroby żył kończyn dolnych. Pojawia się uczucie dyskomfortu, opuchlizna, ból oraz świąd. Owrzodzenia żylne stanowią poważny problem medyczny, ponieważ rany goją się bardzo powoli, przez co są trudne w leczeniu i wykazują tendencję do nawracania. Częstość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem
Dobierając rodzaj aktywności fizycznej przede wszystkim należy pamiętać o ogólnym stanie zdrowia i indywidualnej kondycji. Ćwiczenia trzeba dopasować do obecnych możliwości, tak by nie przysporzyć sobie więcej kłopotów ze zdrowiem niż korzyści.
Choć nie mamy wpływu na nasze indywidualne predyspozycje związane z przewlekłą niewydolnością żylną czy żylakami, to warto jednak, hołdując znanej zasadzie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dbać o nogi zanim pojawią się niepokojące objawy.
Żylaki to problem wielu ludzi. W zależności od swojego rodzaju, mogą powodować ból i utrudniać funkcjonowanie na co dzień. Wyglądają nieestetycznie, co stanowi dodatkowy problem dla pacjentów. Jednym ze skutecznych działań, pomagających złagodzić żylaki, są ćwiczenia fizyczne.
Pajączki na nogach to powszechnie stosowana nazwa będąca określeniem teleangiektazji, czyli poszerzonych naczynek żylnych. Gdy kruche naczynie krwionośne znajdujące się tuż pod powierzchnią skóry pęknie, na skórze pojawia się pajączek
Nieleczona niewydolność żylna może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego nie należy bagatelizować jej początkowych objawów. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że tzw. pajączki świadczą o zaburzeniach w funkcjonowaniu układu żylnego.
Obrzęk kostek to powszechny problem, który dotyczy ludzi w każdym wieku. Występuje nie tylko na skutek ustawienia stopy w niefortunnej pozycji, ale równie dobrze może być związany z chorobą krążenia. Wraz z opuchlizną pojawiają się niekiedy także inne niepożądane objawy,
Opuchlizna nóg to uciążliwa dolegliwość, która może dotknąć każdego bez względu na wiek. Ten niepozorny objaw może wskazywać na zwykłe odwodnienie, wtedy bardzo łatwo się go pozbyć, ale równie dobrze może być związany z chorobą układu sercowo-naczyniowego, wtedy konieczna jest niezwłoczna konsultacja lekarska.
Żylaki to zmienione chorobowo, poszerzone i wydłużone żyły powierzchniowe, które w znacznym stopniu zaburzają prawidłowy przepływ krwi.
Żylaki to potoczna nazwa przewlekłej niewydolności żylnej – choroby kończyn dolnych wywołanej niewydolnością zastawek żylnych. Mówimy o nich, gdy żyły na nogach są opuchnięte, poskręcane i wypukłe, w dodatku mają mocno niebieski, czasem nawet ciemnofioletowy kolor.
Spuchnięte nogi najczęściej są objawem zaburzonego przepływu krwi żylnej podczas długotrwałego stania bądź siedzenia. Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie prowadzi do powstawania obrzęków, najczęściej na nogach.
Żylaki nóg to kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej. Często towarzyszą im różne przykre dolegliwości takie jak obrzęki, ból, swędzenie i pieczenie, uczucie ciężkości nóg czy kurcze mięśni.
Obrzęk limfatyczny tkanek to stan wywołany zastojem limfy na skutek wad wrodzonych lub nabytych uszkodzeń naczyń chłonnych. W zaawansowanej fazie nazywany jest słoniowacizną. Słoniowacizna w Polsce może dotyczyć nawet kilkudziesięciu tysięcy osób.
Dla niektórych osób lato jest synonimem opuchniętych nóg. Oprócz uczucia bólu i ciężkości kończyn dolnych, okres ten niesie za sobą ryzyko wystąpienia żylaków, zwłaszcza u osób z predyspozycjami. Głównym winowajcą jest upał, ale także brak ważnego dbania o swoje zdrowie. Zobacz, jak radzić sobie z obrzękiem nóg w upały.
Obecność żylaków jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Brak leczenia może mieć poważne konsekwencje dla chorego, a powszechność samego zjawiska jest dość wysoka. Odpowiednia terapia i leczenia, rozpoczęte jak najwcześniej, dają szansę na najlepsze efekty.
Żylaki to najbardziej rozpoznawalny objaw przewlekłej niewydolności żylnej. Ich pojawienie się poprzedzają znacznie łagodniejsze symptomy, jednak ze względu na stosunkowo niewielką dokuczliwość i widoczność, rzadko skłaniają pacjentów do konsultacji ze specjalistą.
Żyły siatkowate, inaczej pajączki naczyniowe, to jeden z typów żylaków występujących w przebiegu niewydolności żylnej kończyn dolnych. Widoczne przez skórę naczynia żylne stanowią na ogół jedynie defekt kosmetyczny i nie powodują żadnych dolegliwości1. Ich pojawienie się jednak należy potraktować jako sygnał alarmowy, który powinien przede wszystkim skłonić do podjęcia profilaktyki żylaków kończyn dolnych.
Pojawiające się na nogach żylaki są objawem przewlekłej choroby żylnej [1]. Stanowią problem nie tylko natury estetycznej, ale także zdrowotnej, zwłaszcza gdy towarzyszy im obrzęk i dolegliwości bólowe. Warto już w młodym wieku zapobiegać powstawaniu żylaków. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Żylaki żyły odstrzałkowej to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób żył. Aby dowiedzieć się, jak ją leczyć i jak jej zapobiegać, warto przyjrzeć się bliżej, jak działa układ żylny w kończynach dolnych. Sprawdź, jaką funkcję pełni w nim żyła odstrzałkowa.
Żylaki kończyn dolnych najczęściej pojawiają się na łydkach. Niewydolność żylna może jednak objąć także inne obszary kończyn dolnych, w tym stopy. Może przybrać postać teleangiektazji, czyli drobnych pajączków, ale również znacznie większych żylaków. Skąd bierze się ten problem naczyniowy? Jakie daje objawy i jak go leczyć? Sprawdź.
Anatomia człowieka może się wydawać skomplikowanym zagadnieniem. Dlatego, aby lepiej zadbać o swoje zdrowie na co dzień – warto zgłębić jej szczegóły. Czy wiesz, jak zbudowany jest układ krwionośny i jakie funkcje pełnią jego elementy? Dowiedz się, jak jest zbudowana i za co odpowiada żyła udowa.
Choroby żył, takie jak przewlekła niewydolność żylna, to schorzenia powszechne i dotykające zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jednym z objawów mogą być pajączki naczyniowe czy żylaki – nieestetyczne, widoczne przez skórę zmiany, które powodują niekiedy dolegliwości bólowe. Co prowadzi do powstania żylaków, jakie są pierwsze objawy i co warto wiedzieć o dostępnych sposobach leczenia?
Przewlekła niewydolność żylna jest bardzo powszechnym schorzeniem dotykającym niemal połowę dorosłego społeczeństwa, obejmującym objawy związane z zastojem krwi żylnej.
Objawów przewlekłej niewydolności żylnej takich jak ciężkie nogi, opuchnięte stopy czy bóle łydek nie da się nie zauważyć. Na początku nie budzące niepokoju, z czasem coraz bardziej dają o sobie znać, utrudniając normalne funkcjonowanie.
Choroby żył stanowią poważny problem społeczny, gdyż cierpi na nie coraz więcej osób. Najczęstszą z postaci jest przewlekła niewydolność żylna. Obraz kliniczny tego schorzenia zależy od wielu czynników: przede wszystkim czasu jego trwania, charakteru oraz od nasilenia objawów.
Skurcze łydek bardzo często dokuczają nam w nocy i wybudzają nas ze snu. Jest to powszechna i uciążliwa dolegliwość. Nie zawsze spowodowana jest niedoborami magnezu, czasem to objaw poważnych chorób. Spuchnięte nogi i skurcze mięśni są charakterystyczne dla kobiet w ciąży, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić. O czym mogą świadczyć skurcze? Jak im zapobiegać?
Parestezje powstają na skutek uszkodzenia nerwów obwodowych. Powodują charakterystyczne, nieprzyjemne uczucie mrowienia lub drętwienia, pojawiające się w różnych obszarach ciała. Jedną z przyczyn parestezji jest przewlekła niewydolność żylna.
Pojawiające się od czasu do czasu uczucie drętwienia nóg na ogół nie jest powodem do zmartwień. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy zaczyna się ono pojawiać coraz częściej, a w dodatku nie jest wywołane przyjmowaniem niewygodnych pozycji. Wtedy wskazana jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem
Nocne skurcze mięśni nóg utrudniają zasypianie i mogą znacznie wpływać na jakość snu. Skurcze te niekiedy bywają bardzo bolesne, co dodatkowo pogarsza komfort. Przyczyn skurczu mięśni łydek oraz innych struktur mięśniowych można upatrywać m.in. w zespole niespokojnych nóg1 czy chorobach żył.2
Świąt jest nieprzyjemnym uczuciem wyzwalającym potrzebę drapania się. Może obejmować całe ciało lub jedynie wybrane jego partie, np. nogi. Najczęściej jest to niegroźna dolegliwość, mimo wszystko nie powinno się jej bagatelizować, ponieważ niekiedy może wywołać ją wymagająca leczenia choroba skóry lub choroba ogólnoustrojowa.
Uczucie ciężkości, nadmiernej pełności i ból kończyn dolnych to objawy charakterystyczne przed wszystkich dla przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków). Zwykle występują w godzinach wieczornych i zmniejszają się po odpoczynku z nogami uniesionymi do góry1.
Nocne kurcze, czyli nagłe i krótkie skurcze mięśni, zwykle mięśnia brzuchatego łydki, to jedna z najczęstszych przyczyn bólu nóg podczas snu. Jest to dość powszechny problem występujący u ludzi w każdym wieku, którego przyczyną może być niedobór magnezu. Wtedy da się mu dość szybko i prosto zaradzić, uzupełniając pokłady tego pierwiastka.
Istnieje wiele definicji niewydolności żylnej. Niestety żadna z nich nie określa problemu jako całości, ale za to każda pozwala zrozumieć istotę rzeczy. W skrócie jednak można powiedzieć, że niewydolność żylna to utrwalone zaburzenie odpływu krwi żylnej z kończyn.
Zakrzepica żylna polega na powstawaniu zakrzepów w żyłach kończyn dolnych. Swój początek zwykle ma w żyłach występujących w mięśniach łydek (podudzi), stamtąd migruje do coraz wyżej położonych żył ku górze, do żył umiejscowionych w udzie, a nawet żył miednicy czy jamy brzusznej. Zdarza się, że fragmenty skrzepów się odrywają i płyną z krwią do serca i płuc, gdzie prowadzą do zatorowości płucnej, jednak dzieje się to dość rzadko1. Jakie są objawy kliniczne zakrzepicy żył i jak wygląda leczenie tej choroby? Odpowiadamy!
USG Doppler żył kończyn dolnych to podstawowe badanie stosowane w diagnostyce chorób układu krążenia (tętnic i żył). Jego wykonanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Wykazuje jednocześnie bardzo wysoką skuteczność i pozwala precyzyjnie określić przyczynę dolegliwości.
Diosminę, substancję występującą w preparatach dostępnych w aptekach bez recepty, stosuje się przede wszystkim w żylakach nóg oraz innych schorzeniach związanych z przewlekłą niewydolnością krążenia żylnego. Zmniejsza ona przepuszczalność naczyń krwionośnych i redukuje zastój żylny, głównie w kończynach. Czym jest diosmina i czy rzeczywiście jest skuteczna?
Obrzęk żylny jest związany z chorobami układu krążenia. Może być niebezpieczny dla zdrowia, dlatego należy podjąć odpowiednie działania, by go leczyć. Warto wiedzieć, że za obrzęki odpowiada także układ limfatyczny. Ale w tym przypadku mają one inną specyfikę. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie obrzęku żylnego?
Zapalenie żył może występować jako zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych lub głębokich. Pierwsza sytuacja dotyczy żył znajdujących się nad powięzią, druga natomiast jest związana z żyłami umiejscowionymi pod nią. Oba schorzenia bardzo często obejmują kończyny dolne. [1][2]. Są częstą przyczyną, dla której pacjenci zgłaszają się po pomoc medyczną, choć nie zawsze objawy tej choroby układu żylnego są widoczne od razu
Przewlekła niewydolność żylna to zespół objawów będących konsekwencją długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych i związanego z tym wzrostem ciśnienia żylnego. Należą do nich przede wszystkim: obrzęk, bóle goleni, kurcze mięśni i uczucie ciężkości nóg, dodatkowo na nogach widoczne stają się żylaki1. Dalszy postęp zmian sprawia, że dolegliwości kończyn dolnych stają się coraz bardziej uporczywe, dlatego choroba wymaga szybkiego leczenia. Jak radzić sobie z bólem w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej? Zalecenia i wskazówki dotyczące leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i zapobiegania pojawieniu się żylaków na nogach znajdziesz w poniższym tekście. Zachęcamy do lektury
Pierwsze dolegliwości związane z niewydolnością żylną zdają się nie być nadmiernie dokuczliwe, chociażby ze względu na to, że szybko mijają, kiedy odpoczywamy.
Choroby układu żylnego mogą powodować dolegliwości, które utrudniają codzienne życie. Niewydolność żył, zespół pozakrzepowy, zakrzepica żylna czy zapalenie żył zawsze wymagają konsultacji z flebologiem lub chirurgiem naczyniowym.
Tylko 23 proc. mężczyzn i 13 proc. kobiet w Polsce nie odczuwa dolegliwości związanych z bólem nóg, które mogą wskazywać na kłopoty z niewydolnością żylną kończyn dolnych. Wynika to z badań, które przeprowadzono w 2015 r. na zlecenie Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.
Krwawienie z odbytu może być objawem poważnej choroby. Najczęściej jednak wywołują je hemoroidy, czyli powiększone guzki krwawnicze. Jeśli wypróżnieniu towarzyszy krwawienie z okolicy odbytu, nie należy wpadać w panikę. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać chorobę hemoroidalną, kiedy należy udać się do lekarza oraz na czym polega skuteczne leczenie hemoroidów.
Przewlekła niewydolność żylna jest związana z osłabieniem ścian naczyń i nieprawidłowym działaniem zastawek żylnych. Nieleczona może prowadzić do wielu poważnych komplikacji. Jak dbać o kondycję układu żylnego kończyn dolnych, aby uniknąć chorób i zachować dobrą kondycję? Sprawdź.
Limfa to płyn, który krąży w naczyniach limfatycznych w ciele człowieka. Przeczytaj, za co odpowiada układ limfatyczny i jaką rolę odgrywa w organizmie. Poznaj skład chłonki oraz dowiedz się, jakie konsekwencje ma zaburzenie jej prawidłowego przepływu.
Flebologia to dziedzina lekarska zajmująca się chorobami naczyń krwionośnych. Niestety według badań opinii publicznej tylko 1% Polaków wie, czym zajmuje się flebolog. [1] Warto to zmienić, ponieważ konieczność skorzystania z pomocy takiego specjalisty może spotkać każdego.